İhracat Yapmak İçin Fark Edilmek Gerekmez mi ?

Hemen hemen tüm ihracat danışmanlık eğitimlerinde ve sunumlarında GTIP kodları ile ithalatçı firmaların listesini taramak ve ithalatçıların listelerine ulaşmak konusu anlatılıyor.

Peki, ithalatçı listesine ulaştık, Afrika kıtasında bir küçük ithalatçı veya çok büyük bir zincir mağaza ya da uluslararası bir şirket bulduk ve onun santral numarasını aldık ve bir maile ulaştık. Ne yapacağız da bizim ürünlerimizin fark edilmesini sağlayacağız ?

Herkesin elinde çok fazla data var , bazen müşavirliklerden, internet kaynaklarından bir çok mail adresi elde ettik. İçinizde o maillerin tamamına mail atan kaç kişi var ? Kaçı Güncel?

İmkansız olduğunu söyleyemeyiz ama bu yöntemin özellikle kobilerimiz için başarı şansı çok zor değil mi?

Bu noktada Afrika Ticaret Merkezleri Projesine neden ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebiliriz:

Tüm bu ithalatçıların olduğu ülkelerde fiziki ofis açıp, satış ekipleri kurduk, böylece o ithalatçılara sadece bir defa maillle değil defalarca giderek, sürekli takip ederek , randevu almaya çalışarak, alamadığımızda kapılarına giderek üyelerimizin ürünlerini tanıtıyoruz. Sizce başarı şansımız daha yüksek değil mi? Afrika’nın 9 ülkesindeki ofislerimize üye olun siz de Afrika pazarında sürekli farkedilir olun.

Afrika