Markamı Uluslararası Pazarda Nasıl Tanıtırım?

Harika bir ürününüz var ve sadece kendi ülkenizde değil, tüm dünyada ürününüzü tanıtmak istiyorsunuz. Haliyle satış hacminizi artırmayı hedefliyorsunuz. Neden olmasın? Yabancı ülkeler, özellikle hızla büyüyen orta sınıf ülkeler büyük gelir kaynağı olarak görülüyor. Markamı uluslararası pazarda nasıl tanıtırım diyorsanız, bilmeniz gerekenlere göz atalım.

İşinizi başka bir ülkede genişletmek ve tanıtmak, zaman ve para yatırımı gerektirir. Yatırım yapmadan ve zaman ayırmadan markanızın globalleşmesini sağlamanız mümkün değildir. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Bir Markayı Globalleştirmenin Yolları

Hedef pazarınızın, satmak istediğiniz ürün için uygunluğundan emin olun. Bunun için biraz araştırma yapmalı ve gerekiyorsa ülkenin yerlilerinden ya da orada ticaret yapan kişilerden tavsiyeler alabilirsiniz. Bunun için bir danışmanlık firmasıyla da iletişime geçebilir ve ürünlerinizin daha kolay şekilde pazarlanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, ürünlerinizi Afrika’daki 9 ülkede pazarlamak isterseniz, Afrika ihracat danışmanlığı için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
 

Hedef ülkelerdeki arama motorlarına göz atmalısınız. Google her yerde popüler olsa da, yerel arama motorları size bazı önemli ipuçları verebilir. Ürünlerinizi ve markanızı tanıtan bir sosyal medya hesabınız mutlaka olmalı. Fakat, yerel dilde sosyal medya hesabı kullanmak diğer ülkelerdeki müşterileri etkilemeyecektir. Sosyal medya hesaplarınızın tüm dünyaya hitap etmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde web sayfanızın da müşteri beklentilerine yanıt vermesi için ideal bir şekilde tasarlanmış olması önemlidir.

Etkileyici bir marka kimliği oluşturmalısınız. Uluslararası müşterilerin ilgisini çekmek için markanızı kişiselleştirin. Müşterilerde hayranlık ve şaşkınlık uyandırmak, iyi bir pazarlama stratejisidir. Hedef kitlenizde bir etkileşim yaratmak için sosyal medyadan, dijital reklamlardan faydalanabilirsiniz.

Hedef pazarınıza faydalı bilgiler sağlamak, marka bilinirliğinize katkı sağlayacaktır. Eğitim, değişim yaratmak için en etkili ve en iyi araçlardan biridir. Bunu çevrimiçi web seminerleri, podcast’ler veya çeşitli etkinliklerle gerçekleştirebilirsiniz.

Markamı uluslararası pazarda nasıl tanıtırım diyenlerin en çok duyduğu önerilerden biri de network oluşturmak. Daha fazla şirket ve müşteriyle etkileşimde kalmanın en kolay yolu ticari fuarlardır. Bu, marka bilincini artırmak konusunda oldukça idealdir. Ticari fuarlara katılarak yeni markaları tanıyabilir, kendi ürün ve hizmetlerinizi daha fazla insana duyurabilir ve potansiyel müşteriler kazanabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri, gittiğiniz her yerde önemlidir. Müşterilerinizin sizinle iletişim kurması için kolay yollar bulmalısınız. Web sayfanız farklı dillerde de hizmet verebilmeli ve yabancı müşterilerle kolayca iletişim kurabilecek personelleriniz olmalı. Müşterinin istek ve problemlerinin iyi bir şekilde anlaşılması, uygun çözümler sunulması markanızın daha fazla insan tarafından tanınmasına yardımcı olur. Bazı kültürlerdeki insanlar sabırlı olabilirken, bazıları olmayabilir. Herhangi bir müşteriye hızlıca yanıt vermek, markanızı tanıtmanın önemli bir parçasıdır. Bu yüzden halkla ilişkiler konusunda firmanızın tüm beklentileri karşılamasını sağlamalısınız.

Bazı küresel pazarlama stratejileri, markanızın global anlamda büyümesini destekler. Son yıllarda popüler hale gelen ihracat projeleri ise firma sahipleri için büyük fırsatlar yaratıyor. Afrika ticaret merkezi projesi de bunlardan yalnızca biri. Danışmanlık şirketleriyle iş birliği yaparak, tüm süreci hızlandırabilirsiniz. Tekstil, inşaat malzemeleri, kozmetik, otomotiv, yapı kimyasalları veya diğerleri… Hangi sektörle ilgilendiğiniz fark etmeksizin siz de Afrika’ya ihracat yapabilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak, dünyaya açılmak ve satışlarınızı artırmak için TIKLAYINIZ!

Afrika'ya Ticaret Nasıl Yaparım