ihracat-destek

Pazar Araştırması

Genellikle Pazar araştırmalarında resmi kaynaklardan alınan bilgiler, büyükelçilikler, ticaret müşavirlikleri , internet kaynakları resmi olarak taranarak yapılan çalışmaların , projenin büyük bir yüzdesini oluşturduğu yöntemlerin kullanıldığını sık sık görüyoruz.

Bosphorus Trade Centers, Afrika Ticaret Ofisleri projesinin Pazar araştırması stratejisi daha çok sahada ve yüzyüze yapılan çalışmalarla zenginleştirilmiş, pazarın en net fotoğrafının hizmet alan firmaya sunulduğu bir yöntem tercih ediyor.

Örneğin siz bir inşaat malzemesi üretiyorsunuz, bu malzeme ile ilgili Gana ve Nijerya’da ve Fildişi Sahilleri ülkelerinde bir pazar araştırması talep ediyorsunuz. Bu Afrika Pazar araştırmasında Bosphorus Trade Centers , Afrika Ticaret Ofisleri hangi adımları izliyor , nasıl bir strateji ile araştırmayı tamamlıyor bir örneklem üzerinde birlikte göz atalım:

Müşteri Tipini Belirleme

  • İthalatçılar ve Toptancılar
  • Müteahhitler ve Proje Ofisleri (Mimarlık Ofisleri)

Afrika Ticaret Ofisleri, önce bu ürünün toptancılar (ithalatçılar) içinde nasıl bir potansiyel müşteri havuzuna sahip olduğu tespit edilir.

Bunun için örneğin Nijerya’da bu tip toptancıların yoğun olarak bulunduğu Dei Dei pazarı, Gudu Pazarı, Eda Plaza gibi bölgelerde saha çalışması yapılır ve müşteriler tek tek saptanarak ziyaret edilir. Doğrudan Afrika’da pazarından alınmış sonuçlar analiz edilir ve raporlanır.

Yine Gana İnşaat Pazarı üzerinden bu örneği geliştirirsek, bu tip bir ürünün satılabileceği en potansiyel bölgeler olan Spintex, Kantamanto, Achimota, Keneshi gibi bölgelerde saha çalışması yaparak Ganalı ithalatçılardan alınan verileri analiz edip raporlar.

Örneklemimizi oluşturan son ülke olan Fildişi Sahilleri pazarı hakkında bir örnek oluşturursak, Fildişi Sahilleri İnşaat Malzemeleri Sektörünün yoğun olarak bulunduğu Bengerville, Zone 4 ve Apapa pazarı gibi bölgelerde Fildişi Sahilleri ithalatçı pazarlarından alınan raporlar analiz edilip veriler servis edilir.

Böylece müşterimiz, Pazar araştırmasının bu bölümünde kendi ürününü Afrika ülkelerinde hangi ithalatçılara satabileceğini , kontak kişilerin iletişim bilgileri ile almış olur.

Müşteri Tipinde 2. Bölümü oluşturan müteahhit ve proje ofisleri gibi belirlenmiş 2. Alana yönelik çalışmalarda ise, örneğin Nijerya’da Dantata – Sawoe , Salini, Setraco, Julius Berger gibi bölgede iş yapan müteahhitler veya Etiyopya’dan HD Development gibi turnkey projeler üzerinde çalışan firmalarla yapılan ziyaretlerden bu alanda da veriler toplanıp analiz edilip müşteriye sunulmuş olur.

Bu örnekten de anlayacağınız gibi Afrika’ya kolay ihracat yapmak isteyen firmalar Pazar araştırması hizmetimizden yararlanıp , Afrika ülkelerindeki potansiyel müşterilerin bilgilerini çalışmanın sonunda elde etmiş olurlar. Pazar Araştırmaları hizmetlerimizden yararlanmak ve detaylı bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.