ihracat-destek

Sanal B2B Heyetleri

Aslında bir deyim olarak “Sanal” kelimesini çok da ihracat kadar ciddi bir olgunun betimlemesinde kullanmayı doğru bulmasak da genel geçer tabir bu olduğu için bu alandaki hizmetlerimizi bu bölümde ele alacağız.

Sanal yani bizim deyimimizle Online B2B konusunda pandemi döneminde en çok üzerinde durulan husus hep yazılımsal konular oldu. Bu teknik alanda hazırlıklarını tamamlamış tüm şirketler işin tamamına bitti gözüyle baktı. Halbuki biz bunu son derece eksik buluyoruz.

Online b2b hizmetinde yazılımının , b2b eşleştirmelerinin programlanması, video konferans görüşmelerinin sorunsuz yaptırılması, ekran paylaşımı , dosya gönderimi gibi enstrümanlarla ürün ve hizmetler hakkındaki genel bilgilerin karşı tarafa transferi gerçekten çok önemli bir yer tutuyor.

Bu durum son derece önemli ve gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Sanal heyetler, b2b organizasyonlarında en az bu kadar daha önemli olan bir husus da nitelikli alıcının bulunup , doğru zamanda üreticinin ve ihracatçının karşısında olmasını sağlamaktır.

Afrika İhracat ve Ticaret Merkezleri olarak Sanal yani Online b2b Heyetleri için Nasıl Bir Yol İzliyoruz ?

  • Sektörlere göre potansiyel heyet listesini oluşturuyoruz. Bu konuda Afrika’da 9. Yılımızı doldurduğumuzu , 52 fuar organize ettiğimizi, 30’un üzerinde büyük çaplı alım heyeti organizasyonu gerçekleştirmiş, Müsiad Expo, Deik Türkiye Gana İş Forumu, Türkiye İmsad Tükiye Etiyopya İş Forumu, Ostim İşim Kümesi Türkiye Gana Forumu, Ekonomi ve Ticaret Derneği Türkiye Batı Afrika Forumu gibi çok önemli ve büyük organizasyonları gerçekleştirmiş, yaptığımız saha çalışmalarının sonucunda Fildişi Sahilleri’nin Bengerville, Zone 4 , Güney Sudan’da KonyoKonyo pazarında, Gana’da Spintex, Achimota, Kantamanto pazarlarında, Etiyopya’nın Merkato ve Piazza pazarlarında , Nijerya’nın Dei Dei pazarı, Gudu pazarı gibi bölgelerinde elde ettiğimiz tüm verileri manyimporters adlı yazılımımızda kurumsal hafızamıza almış olmanın verdiği güvenle çalışıyoruz.
  • Oluşturduğumuz potansiyel heyeti tek tek bölge ofislerimiz ve acentalarımız vasıtasıyla arıyoruz, bilgilendirme maillerini gönderiyoruz. Whatsapp mesajları ile dikkat çekiyoruz.
  • Bizim için önemli olduğuna inanıp ayırdığımız ve bilgilendirmelerimiz sonucunda katılması kesinleşen heyet adaylarını tek tek sahada ziyaret ediyoruz.
  • Katılım başvurusu yapmak isteyen firmaların çok detaylı bir formda bilgilerini ve almak istedikleri ürünlerle ilgili bilgileri topluyoruz. Daha sonra bu heyet adaylarına Ticaret Bakanlığımızın ve ihracatçı birliklerimizin istedikleri formları da doldurtuyoruz.
  • Heyetin forum, sanal fuar , sanal heyet organizasyonu tarihlerinden 1 hafta , 3 gün ve 1 gün önce tekrar hatırlatma mesajları ve aramaları ile canlı tutulmasını sağlıyoruz.
  • B2B günü saha ekiplerimiz, acentalarımız ve organizasyon yetkililerimiz ile sanal heyetin b2b görüşmelerini yapmasını sağlıyoruz ve takip ediyoruz.
  • Sonuçlanan b2b görüşmeler ile ilgili sonuç raporu alarak heyetimizin kayıtlarını envanterimizde tutuyoruz.